درآمد برگزاری کلاس های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی معین شد

به گزارش وبلاگ عینکی باهوش، رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی گفت: از محل برگزاری کلاس های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی درآمد 106 میلیارد و 534 میلیون در سال 96 به 463 میلیارد و 167 میلیون در سال 97 رسیده که رشد 400 درصدی را داشتیم.

درآمد برگزاری کلاس های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی معین شد

به گزارش گرئه اجتماعی وبلاگ عینکی باهوش، مجتبی زینی وند معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: مشارکت و سهیم شدن مردم در آموزش و پرورش مختص کشور ما نیست و در همه کشور ها دولت به تنهایی متولی بخش آموزش و پرورش نیست.

وی اضافه نمود: جلسات شورا های آموزش و پرورش در دو سال گذشته به صورت منظم برگزار گردیده است. علیرغم اینکه در حوزه مدارس غیر دولتی در این سال ها انجام داده ایم در زمینه شورا های آموزش و پرورش پیروز نبوده ایم.

زینی وند در ادامه درباره قانون شورا های آموزش و پرورش گفت: در زمینه قانون شورا ها اولین رویکرد ما ارتقا و اصلاح ساختار تشکیلات اداری و ستادی دفتر شورا ها بوده است که با حمایت دولت و سازمان امور اداری استخدامی مدیریت شورا ها به دفتر شورا ها تبدیل شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه درباره دومین اقدام در زمینه قانون شورا های آموزش و پرورش گفت: اثر بخشی جلسات شورای ها و اجرای مطلوب قانون و استیفای کامل حقوق دومین اقدام ما بود که در دو محور تدوین آئین نامه ها و دستور العمل ها بود که از زمان تدوین این قانون برای ابلاغ تدوین نشده بود و مورد دوم مشخص تکلیف و برطرف موارد اختلافی بین آموزش و پرورش و سایر ارگان ها مثل اختلاف بین آموزش و پرورش با شهرداری برای دریافت عوارض زیر بنایی بود که این مسئله نیز حل شد که مشخص تکلیف شد و نتایج آن را در سال بعد می بینیم. در زمینه فعال کردن جلسات شورا های آموزش و پرورش یعنی حضور فرمانداران و استانداران در جلسات حساسیت آفرینی شد و جلسات به صورت منظم برگزار گردید.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی در ادامه اضافه نمود: در سال 98 و برای سال آینده 12 اولویت که مبتنی بر سیاست اصلی وزارت خانه است را مشخص نموده ایم و به استان ها ابلاغ می کنیم و آن ها را موظف نموده ایم که 12 جلسه برگزار نمایند و در هر جلسه به یکی از اولویت های وزارت خانه توجه نمایند.

معاون وزیر در ادامه با بیان اینکه یکی از چالش های ما گزارش دهی از جلسات بود اعلام کرد: برای برطرف این چالش مقرر شد صورت جلسه بر اساس موضوع جلسه و آنچه مصوب جلسه بوده ارائه گردد که در نتیجه در سال 97؛ 29 هزار 779 مصوبه داشتیم که 25 هزار مصوبه اجرا شد یعنی 86 درصد مصوبات محقق شده است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی درباره تحقق مواد درآمدی آموزش و پرورش گفت: با افزایش جلب مشارکت دولتی و غیر دولتی روبرو بودیم که این درآمد ها به حساب خزانه واریز می گردد و پس از آن مستقیما به استان ها واریز می گردد. درآمد از محل افزایش مواد درآمدی قانون شورا ها به هیچ وجه به مدارس واریز نمی گردد.

زینی وند درباره سایر منابع درآمدی گفت: از محل یاری های داوطلبانه مردمی به مدارس در سال 97 به نسبت سال قبل افت 40 درصدی داشتیم. از محل برگزاری کلاس های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی درآمد 106 میلیارد و 534 میلیون در سال 96 به 463 میلیارد و 167 میلیون در سال 97 رسیده که رشد 400 درصدی را داشتیم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی در ادامه گفت: در بودجه سال 98 بند د. تبصره 9 آمد که به وزارت آموزش و پرورش اجازه داد به منظور ساماندهی و بهینه سازی بخشی از املاک نسبت به احداث و بهره برداری از آن ها اقدام کند که تبدیل به احسن املاک مازاد وزارت آموزش و پرورش را تحسین کرد.

زینی وند گفت: آموزش و پرورش وظیفه تربیت نیروی انسانی و تبدیل آن به منابع انسانی را دارد. ماده 18 قانون شورا ها در زمینه احداث فضای آموزشی در شهرک ها و مناطقی که انبوه سازی شده است را نیز پیگیری کردیم، ولی وزیر مسکن با این موضوع مخالفت جدی داشتند و با این وجود سال 97 نسبت به سال 96 رشد 89 درصدی در بحث تامین فضا های آموزشی در شهرک های مسکونی و مناطق انبوه سازی شده را داشتیم. بر اساس ماده 18 هر ارگانی که در منطقه ای انبوه سازی کند مکلف است فضای آموزشی را هم در این منطقه بسازند و در اختیار آموزش و پروش قرار دهند.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه اضافه نمود: چالش های فراروی قانون شورا های آموزش و پرورش زیاد است. متاسفانه دچار فقدان نگاه ملی به آموزش و پرورش هستیم. آموزش و پرورش آیینه تمام نمای جامعه فردای ماست. اگر بتوانیم نسل پرسشگر و مسئولیت پذیری تربیت کنیم و احتیاج های جامعه را پاسخ دهیم آن موقع است که دغدغه جامعه آموزش و پرورش است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: وزارت مسکن را و شهرسازی برای ساخت مدرسه در شهرک ها و مناطق انبوه سازی شده که بر اساس قانون باید انجام دهند مخالف جدی داشتند که در این زمینه حتی کار به مشاجره بین آموزش و پرورش و وزارت مسکن رسید و رئیس جمهور در این زمینه اعلام کردند که باید به آموزش و پرورش یاری گردد. بیش از 80 درصد شهرک ها به تعهد خود در ساخت فضای آموزشی عمل ننموده اند. در تهران در منطقه 22 به شدت با این مشکل روبرو هستیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "درآمد برگزاری کلاس های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی معین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمد برگزاری کلاس های فوق برنامه در مدارس غیر دولتی معین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید