5 اسطوره ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا

به گزارش وبلاگ عینکی باهوش، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا 5 ستاره برتر تاریخ فوتبال ایران در لیگ قهرمانان قاره کهن را انتخاب نموده است.

5 اسطوره ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا

به گزارش وبلاگ عینکی باهوش به نقل از تسنیم، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به معرفی فزونین ستاره های فوتبال ایران که در لیگ قهرمانان آسیا خوش درخشیده اند پرداخته است.

AFC در ابتدای گزارش خود اینگونه می نویسد: اگرچه هیچ تیم باشگاهی از ایران پیروز به فتح لیگ قهرمانان آسیا (دوره جدید جام باشگاه های آسیا) نشده است، اما نمایندگان این کشور چندین بار تا آستانه فتح این تورنمنت پیش رفتند و در این تیم ها ستارگانی حضور داشته اند که در رده قاره ای خوش درخشیدند.

جلال حسینی

جلال حسینی کاپیتان پرسپولیس که 58 بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده اولین بازیکن در فهرست ستاره های ایرانی منتخب AFC است.

AFC درباره او نوشته است: جلال حسینی یکی از اسطوره های فوتبال ایران با بیش از 100 بازی ملی برای کشور است است. او اولین بار سال 2008 به همراه سایپا در لیگ قهرمانان حضور پیدا کرد و با این تیم به مرحله یک چهارم نهایی این رقابت ها هم راه یافت. جلال حسینی با تیم های سپاهان و نفت تهران هم به مراحل یک هشتم نهایی این رقابت ها رسیده است. با این حال در سال های اخیر او به عنوان کاپیتان پرسپولیس در لیگ قهرمانان حضور داشته و بهترین نمایش های خود را در این رقابت ها ارائه نموده است. او سال 2017 به عنوان کاپیتان به غول های تهران یاری کرد که برای اولین بار به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان برسند. یک سال بعد او پیروزیتی حتی بزرگتر کسب کرد وقتی که با زدن گل فزونی تیمش در آخرین دقیقه بازی خانگی مقابل الجزیره امارات منجر به صعود تیمش به مرحله یک چهارم نهایی شد. در آن مرحله هم پرسپولیس از سد الدوحیل گذشت. پرسپولیس در نیمه نهایی السد را حذف کرد و به این ترتیب حسینی تیمش را تا رسیدن به فینال فرماندهی کرد. از بخت بد این بازیکن 38 ساله اما پیروزی 2 بر صفر کاشیما آنتلرز در بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا مانع از تبدیل شدن پرسپولیس به اولین قهرمان ایرانی لیگ قهرمانان آسیا شد.

مهدی رحمتی

دروازه بان سابق استقلال و سنگربان حال حاضر تیم فوتبال شهرخودرو مشهد دومین بازیکن در فهرست اسطوره های ایران لیگ قهرمانان آسیا به انتخاب کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار گرفته است.

این سایت درباره مهدی رحمتی که 61 بازی در لیگ قهرمانان انجام داده نوشته است: هیچ بازیکنی در مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره آسیا به اندازه مهدی رحمتی به میدان نرفته است، سنگربان کهنه کاری که برای اولین بار در سال 2010 به همراه سپاهان در مرحله گروهی این رقابت ها شرکت کرد.

رحمتی که در اواسط سال 2011 به استقلال پیوست، سال 2013 به آبی های تهران یاری کرد که به مراحل حذفی لیگ قهرمانان صعود کند. استقلال آن سال برای اولین بار در لیگ قهرمانان آسیا به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرد و در آن مرحله توسط اف سی سئول کره جنوبی حذف شد. رحمتی سال های 2017 و 2018 در سومین دوره حضورش در استقلال به مراحل حذفی لیگ قهرمانان رسید. در ابتدای امسال، رحمتی که اکنون 37 ساله است، نشان داد هنوز هیچ کدام از مهارت های دروازه بانی اش را از دست نداده است و به مهار ضربه پنالتی هموطنش کریم انصاری فرد در تیم السیلیه قطر منجر شد که تیم شهر خودرو برای اولین بار در تاریخ خود به لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا کند.

فرهاد مجیدی

یکی دیگر از ستاره های سابق استقلال یعنی فرهاد مجیدی نیز در فهرست اسطوره های ایرانی لیگ قهرمانان آسیا به انتخاب AFC قرار گرفته است.

این سایت راجع به مجیدی که 30 بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده نوشته است: در حالی که هیچ باشگاه ایرانی پیروز به لمس جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا نشده است، یک بازیکن ایرانی که توانسته این جام باپرستیژ را بالای سر ببرد، فرهاد مجیدی است که در اولین تجربه حضورش هم این کار را انجام داد.

او پس از پیوستن به تیم العین امارات - اتفاقی که قبل از مصاف این تیم با دالیان شیده چین در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان صورت گرفت - نقش مهمی برای تیمش ایفا کرد و گل دیرهنگامش در خانه نماینده چین به العین یاری کرد که در مجموع دو ملاقات رفت و برگشت با نتیجه 7 بر 6 پیروز گردد.

مجیدی به عنوان مهاجم در ترکیب اصلی تیمش در هر دو بازی فینال مقابل تیم تیرو ساسانای تایلند هم به میدان رفت و به این تیم یاری کرد که در مجموع دو بازی 2 بر یک پیروز و به اولین و تنها تیم اماراتی تبدیل گردد که تا به امروز لیگ قهرمانان آسیا را فتح نموده است. او ده سال بعد از آن اتفاق به عنوان کاپیتان استقلال به مرحله نیمه نهایی این رقابت ها راه یافت اما بعد از ناکامی در صعود به فینال به دوران بازیگری اش خاتمه داد. حالا مجیدی به عنوان سرمربی استقلال برای اولین بار در نقش متفاوت به لیگ قهرمانان برگشته است.

قاسم حدادی فر

قاسم حدادی فر بازیکن ذوب آهن با سابقه 38 بازی در لیگ قهرمانان آسیا چهارمین بازیکنی است که سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا او را در زمره اسطوره های ایرانی تاریخ مهمترین تورنمنت باشگاهی قاره کهن قرار داده است.

AFC راجع به حدادی فر 36 ساله می نویسد: این هافبک باستعداد که تقریباً تمام دوران بازیگری اش را در تیم ذوب آهن سپری کرد، برای اهالی نیمه سبز شهر اصفهان یک اسطوره محسوب می گردد. او اولین بار سال 2020 در لیگ قهرمانان آسیا حضور یافت و به عنوان کاپیتان به تیمش برای تجربه یک فصل عالی یاری کرد. حدادی فر در مرحله نیمه نهایی مقابل غول های عربستان سعودی تیم الهلال گلزنی کرد تا ذوب آهن دومین تیم ایرانی باشد که به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا می نماید. در فینال اما زور ذوب آهن به تیم سئونگنام ایلوای کره نرسید. حدادی فر و یارانش سال بعد هم به لیگ قهرمانان آسیا برگشتند و تا مرحله یک چهارم نهایی رقابت ها صعود کردند. او از سال 2016 سه بار به عنوان کاپیتان ذوب آهن تیمش را در مراحل حذفی لیگ قهرمانان آسیا همراه کرد و در آن سال ها گل های بسیار مهمی هم به ثمر رساند.

احسان حاج صفی

بازیکن سابق سپاهان که 42 بازی در لیگ قهرمانان آسیا انجام داده آخرین بازیکن ایرانی است که AFC برای فهرست اسطوره های ایرانی تاریخ این تورنمنت انتخاب نموده است.

احسان حاج صفی در سن 17 سالگی در 4 بازی اولین تیمش در فصل 2007 لیگ قهرمانان آسیا نیمکت نشینی بود که فرصت رفتن به میدان را پیدا نکرد. او اولین بازی اش در این رقابت ها را در پیروزی 5 بر صفر سپاهان مقابل تیم الاتحاد سوریه انجام داد. بعد از آن، حاج صفی نوجوان در تمام بازی های سپاهان شرکت و به این تیم یاری کرد که اولین نماینده ایران باشد که فینالیست لیگ قهرمانان آسیا می گردد. در آن مرحله اما تیم او در مجموع دو بازی رفت و برگشت با نتیجه 3 بر یک مغلوب تیم اوراوارد شد. حاج صفی پس از بازی در آلمان و یونان اکنون با تیم تراکتور دوباره به لیگ قهرمانان آسیا برگشته است.

سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا در خاتمه از کاربران خود خواسته که از میان این 5 نفر، بهترین بازیکن ایرانی تاریخ لیگ قهرمانان آسیا را انتخاب نمایند که می توانید در این نظرسنجی شرکت کنید.

در آمار نظرسنجی که در ساعت 46و 19 دقیقه به ثبت رسید در حال حاضر سید جلال حسینی با 42 درصد آرا در صدر قراردارد و احسان حاج صفی با 27 در صد آرا در صندلی دو ایستاده و فرهاد مجیدی با 15 در صدآرا در صندلی سوم قراردارد. تا ساعت اعلام شده 20631 نفر در نظر سنجی شرکت نموده بودند.

منبع: همشهری آنلاین

به "5 اسطوره ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 اسطوره ایران در لیگ قهرمانان آسیا از نگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید