التیام لب های ترک خورده تالاب علی آباد پس از 10 سال

تالاب علی آباد در شهرستان بروجن پس از 10 سال خشکی، سال جاری احیا شد و جان دوباره گرفت.

التیام لب های ترک خورده تالاب علی آباد پس از 10 سال

شهرام احمدی مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری در تبادل نظر با خبرنگار در گفت: تالاب علی آباد در شهرستان بروجن به علت بهره برداری های ناپایدار، عدم رعایت حق آبه های زیست محیطی، توسعه پایدار و خشکسالی های پیاپی در معرض خشکی بود.

وی اضافه نمود: خوشبختانه پس از یک دهه، لب های ترک خورده این تالاب با بارش های شدید در بهار سال جاری، التیام یافت و جان دوباره ای گرفت.

احمدی اضافه نمود: این تالاب با 224 هکتار مساحت و بیش از دو هزار و 350 متر ارتفاع از سطح دریا، در مجاورت روستا های علی آباد و سلطان آباد شهرستان بروجن و در فاصله 70 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است.

وی با بیان فصلی بودن این تالاب ادامه داد: در حال حاضر حدود 200 هکتار از مساحت تالاب علی آباد احیا شده است.

احمدی با اشاره به اینکه در سال های گذشته هیچ گونه جانوری و گیاهی در تالاب علی آباد وجود نداشت توضیح داد: سال جاری بیش از 10 گونه جانوری و پرنده مهاجر و بیش از 88 گونه گیاهی در این تالاب شناسایی شد.

احمدی، رونق مالی و ایجاد شغل پایدار در کشاورزی و دامپروری و جذب گردشگر در این تالاب را از دیگر مزایای احیای این تالاب برشمرد.

یکی از کشاورزان این منطقه هم می گوید: پر شدن سفره های زیر زمینی و چاه های کشاورزی، تالاب را تبدیل به مکان مناسبی برای چرای دام ها و رونق مالی اهالی نموده است.

مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: در کنار بارش های خوب سال زراعی جاری، اجرای برنامه های حفاظتی و راهنمایی روان آب ها برای تغذیه تالاب ها که از چند سال گذشته اجرا می گردد، در احیای آن ها موثر بوده است.

وی اضافه نمود: به طوری که سال جاری 60 میلیون مترمکعب آب ناشی از بارش های شدید بهاری، در شش تالاب استان شامل نالاب بین المللی و دائمی چغاخور و گندمان و تالاب های فصلی سولقان، علی آباد، چال تر و چال خشک ذخیره و موجب آبگیری و احیای آن ها شد که همگی به صورت زنجیروار از ابتدای ضلع جنوبی شهرستان بروجن در امتداد کوه کلار از رشته کوه های زاگرس، به طرف غرب قرار گرفته اند.

خ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "التیام لب های ترک خورده تالاب علی آباد پس از 10 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "التیام لب های ترک خورده تالاب علی آباد پس از 10 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید