مدیر اینستکس : آماده اولین تبادل تجاری با ایران هستیم

به گزارش وبلاگ عینکی باهوش، تهران - خبرنگاران - پر فیشر مدیر سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران (اینستکس) در نشستی که با حضور فعالان مالی، شرکت های تجاری، صاحبان سرمایه و مقام های دولت انگلیس در لندن برگزار گردید، از آمادگی این شرکت برای انجام اولین تبادل تجاری با همتای ایرانی خود در سریع ترین زمان ممکن اطلاع داد.

مدیر اینستکس : آماده اولین تبادل تجاری با ایران هستیم

به گزارش روز دوشنبه وبلاگ عینکی باهوش، در این نشست که به همت وزارت تجارت بین الملل این کشور و اتاق بازرگانی ایران و انگلیس برگزار شد فیشر درباره عملکرد این سازوکار توضیحاتی را ارائه و به نگرانی شرکت های انگلیسی برای انجام مبادلات مالی با ایران پاسخ داد.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس با انتشار پیامی در توییتر نوشت: آقای فیشر رئیس اینستکس(سازوکار تبادلات تجاری سه کشور اروپایی با ایران) امروز(دوشنبه) در جلسه ای با صاحبان صنایع و رؤسای شرکت های بازرگانی انگلیس در لندن اعلام نمود که باوجود چالش های موجود، اینستکس با جدیت به دنبال انجام اولین تبادل تجاری با همتای ایرانی خود در سریع ترین زمان ممکن می باشد.

اینستکس یا سازوکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا یک ابزار ویژه مالی است که در 31 ژانویه 2019 (11 بهمن 1397) توسط آلمان، فرانسه و انگلیس، برای تسهیل تجارت غیر دلاری با ایران ایجاد شد.

مقر اینستکس در پاریس، فرانسه و ریاست آن بر عهده پر فیشر آلمانی، از مدیران پیشین کومرتس بانک، است. هدف اصلی از ایجاد این کانال مالی ویژه، دادن امکانات به شرکت های کوچک و متوسط اروپایی است تا بتوانند مجاری متعارف مالی خود با ایران را حفظ نمایند.

فیشر اسفند گذشته برای دیدار با مقام های ایرانی و به منظور رایزنی درباره عملیاتی کردن هرچه سریع تر اینستکس به تهران سفر کرد.

در نشستی که با حضور کارشناسان ایران و نمایندگان سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس، اتحادیه اروپا و فیشر در تهران برگزار گردید آخرین وضعیت اینستکس و نهاد متناظر آن در ایران، نحوه تعامل و همکاری این دو نهاد، نحوه استفاده فعالان مالی و تجاری از این مکانیسم، مروری بر گام های بعدی باهدف گسترش حوزه فعالیت اینستکس به سایر حوزه های تجاری و دیگر موضوعات مرتبط به این فرآیند با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه و سایر وزارتخانه ها و دستگاه های ذی ربط از کشورمان با نمایندگان بخش های سیاسی و مالی طرف اروپایی و نیز مدیر اینستکس موردبحث و آنالیز قرار خواهد گرفت.

پس ازآن بود که سازوکار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا به عنوان نهاد متناظر ایرانی برای اینستکس با مشارکت مجموعه ای از بانک های دولتی و خصوصی ایرانی و بعضی شرکت ها در ایران با مدیرعاملی علی اصغر نوری به ثبت رسید.

نورمن لامونت رئیس اتاق بازرگانی انگلیس و ایران راه اندازی این سازوکار را گواهی دانست که اروپا به رغم فشارهای آمریکا در این زمینه موضع خود را حفظ نموده است .

جک استراو وزیر امور خارجه اسبق انگلیس هم گفت، این برای اولین بار است که طی سال های اخیر سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه تصمیم گرفتند که موضع متفاوتی را در قبال آمریکا در حوزه سیاست خارجی اتخاذ نمایند.

همچنین مایکل توکاس رئیس اتاق بازرگانی آلمان و ایران دراین باره توضیح داد که شرکت های آلمانی از هم اکنون برای استفاده از سازوکار مالی اروپا لحظه شماری می نمایند.

دولت آمریکا هفته گذشته در بیانیه ای اعلام نمود که معافیت خریداران نفت ایران را دیگر تمدید نمی نماید و به عبارتی هیچ کشوری حق ندارد از ایران نفت بخرد. این تصمیم بازهم موردانتقاد کشورهای عضو برجام و اتحادیه اروپا و همچنین بعضی از خریداران عمده نفت ایران ازجمله هند و ترکیه نهاده شد. اقدام یک جانبه آمریکا موجب نگرانی در بازارهای جهانی شد و بازار نفت با واکنش منفی به این تصمیم، شاهد افزایش سه درصدی بود که بیشترین میزان افزایش در سال 2019 است .

مایا کاسیانچیچ سخنگوی امور خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا طی اظهاراتی ضمن ابراز تأسف از تصمیم آمریکا توضیح داد: این اقدام بیش ازپیش اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تضعیف می نماید. بااین حال اتحادیه اروپا تا زمانی که ایران به اجرای کامل و مؤثر برجام پایبند بماند، به پایبندی به این توافق ادامه خواهد داد.

ه . ن شبس * 1859

منبع: ایرنا

به "مدیر اینستکس : آماده اولین تبادل تجاری با ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیر اینستکس : آماده اولین تبادل تجاری با ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید