افزایش مهار سیلاب در کشور طی چهار دهه اخیر

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها با بیان اینکه از حدود سه دهه گذشته تاکنون اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در کشور با هدف کنترل سیلاب و راهنمایی آن به درون زمین در اولویت سازمان جنگل ها قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر 1.5 میلیون هکتار از حوضه های آبخیز مناطق سیل خیز کشور در برابر مخاطرات سیل ایمن شده اند.

افزایش مهار سیلاب در کشور طی چهار دهه اخیر

ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه سابقه فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری در کشور ما به حدود 60 سال قبل باز می شود، اظهارکرد: با توجه به نوع اقلیم کشور، خشکسالی ها، کم آبی و از سوی دیگر سیل خیزی، فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می نماید.

وی ادامه داد: حدود 60 سال پیش فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری در کشور بیشتر با هدف حفظ خاک و فقط در چند نقطه خاص و محدود در حوضه آبخیز سدهای کشور انجام می شد.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه خوشبختانه با توجه به اهمیت آبخیزداری در دهه های اخیر هم از نظر گسترش فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری و هم از نظر تشکیلات اداری شاهد رشد در این حوزه بوده ایم، توضیح داد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یک واحد اداری کوچک در وزارت کشور وقت در این حوزه مشغول فعالیت بود و فعالیت های محدودی انجام می داد اما در حال حاضر دو دفتر تخصصی در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در حوزه کنترل سیلاب، حفظ خاک و مقابله با فرسایش به وجود آمده است.

حسین پور با اشاره به اینکه در حال حاضر در همه اقسام حوضه های آبخیز از جمله حوضه آبخیز شهرها و مراکز جمعیتی کشور عملیات آبخیزداری و آبخوان داری با هدف پیشگیری از خسارات سیل و یاری به پایداری و حفظ آب در حال انجام است، گفت: در حال حاضر 1.5 میلیون هکتار از حوضه های آبخیز مناطق سیل خیز کشور تحت پوشش فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری قرار گرفته است و در واقع در برابر مخاطرات سیل ایمن شده اند.

وی اضافه کرد: بر اساس آنالیز های اجرا شده در هر حوضه ای که فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری اجرا شده، خسارت های سیل در بعضی مناطق 50 تا 70 درصد و در بعضی دیگر تا 100 درصد کاهش یافته است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به حوضه های آبخوان داری توضیح داد: در کل کشور 37 ایستگاه آبخوان داری و 330 مورد پخش سیلاب اجرایی شده است. ارزیابی ها نیز نشان می دهد که هر یک هکتار عملیات آبخیزداری می تواند 1000 متر مکعب آب درون زمین ذخیره کند.

حسین پور با بیان اینکه بعضی از حوضه های آبخیز کشور طی سال جاری برای اولین بار آبگیری شدند، گفت: تمام این فعالیت ها مربوط به سه دهه اخیر است و در حال حاضر در تمام کشور آثار فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری مشهود است. تاکنون مطالعات 45 میلیون هکتار از حوضه های آبخیز کشور اجرا شده است. در 26 میلیون هکتار نیز مطالعات فاز دوم تفصیلی اجرایی اجرا شده است که از این میزان در 11 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری و آبخوان داری اجرایی شده است.

وی در خاتمه گفت: تا خاتمه سال نیز بیش از یک میلیون و 100 هزار هکتار از نقاط سیل خیز کشور تحت پوشش عملیات آبخیزداری و آبخوان داری قرار می گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش مهار سیلاب در کشور طی چهار دهه اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مهار سیلاب در کشور طی چهار دهه اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید